Problemi mladih u Srbiji – izazovi koji zahtevaju reakciju

Poslednjih godina među mladima u Srbiji uočava se zabrinjavajući porast vršnjačkog nasilja, zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i zavisnosti od kockanja.

Projekat Media Took predstavlja značajnu inicijativu koja ima za cilj da mladima iz Vojvodine pruži priliku za sticanje veština u oblasti medijske pismenosti, sa posebnim fokusom na proizvodnju digitalnih medijskih sadržaja. Sufinansiran od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, ovaj projekat omogućava mladima da se upoznaju sa različitim aspektima novinarstva, medijske produkcije i analitičkog pristupa, dok koriste savremene tehnologije za stvaranje sadržaja.

Media Took: Obuka za mlade o medijskoj pismenosti i proizvodnji sadržaja

U okviru predavanja i radionica, učesnici su imali priliku da istraže teme kao što su vršnjačko nasilje, mentalno zdravlje, analitičko novinarstvo, upotreba veštačke inteligencije i diskriminacija u javnom prostoru. Predavači, stručnjaci iz raznih oblasti, podelili su svoja znanja i iskustva, a učesnici imaju zadatak da snimaju, montiraju i objavljuju svoje radove.

 

Jedan od ključnih učesnika projekta je novinarka Nevena Vrtulek, koja je kroz svoje istraživanje obuhvatila teme vezane za mentalno zdravlje mladih i vršnjačko nasilje. Kroz svoj angažman, Nevena je pomogla mladima da bolje razumeju izazove sa kojima se suočavaju u svetu oblikovanom digitalnim tehnologijama i medijima. Njen tekst o uticaju medija na mlade pruža dubok uvid u problematiku i izazove u današnjem društvu.
Nevena Vrtulek, urednica i novinarka

 

Jedan od ključnih učesnika projekta je novinarka Nevena Vrtulek, koja je kroz svoje istraživanje obuhvatila teme vezane za mentalno zdravlje mladih i vršnjačko nasilje. Kroz svoj angažman, Nevena je pomogla mladima da bolje razumeju izazove sa kojima se suočavaju u svetu oblikovanom digitalnim tehnologijama i medijima. Njen tekst o uticaju medija na mlade pruža uvid u problematiku i izazove u današnjem društvu.

Problemi mladih u Srbiji – izazovi koji zahtevaju reakciju

Poslednjih godina među mladima u Srbiji uočava se zabrinjavajući porast vršnjačkog nasilja, zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i zavisnosti od kockanja. Prema podacima Ministarstva za informisanje i telekomunikacije, od početka rada Nacionalnog kontakt centra za bezbednost dece na internetu u 2023. godini, zabeleženo je više od 6300 prijava digitalnog nasilja, od kojih 548 prijava identifikuju vršnjačko nasilje među osnovcima. Pored toga, u školama je sve češće prisutno i fizičko nasilje, koje se često zataškava, saopštavajući samo 3% slučajeva, navodno zbog ugleda škole.

Psiholozi upozoravaju da vršnjačko nasilje ostavlja ozbiljne psihološke posledice, često dovodeći do samoubistava i pokušaja samoubistava. Kako bi se rešio ovaj ozbiljan problem, republički ombudsman Zoran Pašalić je u junu 2024. godine najavio predlog nacrta izmena Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji između ostalog predviđa oštrije sankcionisanje neprihvatljivog ponašanja dece u školama.

Osim vršnjačkog nasilja, zabrinjavajući je i porast zloupotrebe psihoaktivnih supstanci među mladima. Prema istraživanjima, čak 69,8% srednjoškolaca u Srbiji poznaje nekog ko koristi drogu, a čak 50% njih je probalo marihuanu pre 15. godine. Takođe, broj korisnika psihoaktivnih supstanci u Srbiji raste, dok država još uvek nema preciznu strategiju borbe protiv narkomanije.

Zavisnost od kockanja postaje još ozbiljniji problem, jer se procenjuje da je svaki treći tinejdžer zavisan od kockanja. Alarmantno je da roditelji često uvode svoju decu u svet kocke, a kockarnice, koje se nalaze u blizini škola, dodatno utiču na mlade ljude. Podaci pokazuju da 30% dece uzrasta od 16 godina već ima iskustva sa klađenjem u kockarnicama, a mnogi se okreću i online kockarnicama.

Zabrinjavajuće je i stanje u oblasti seksualnosti mladih, jer sve veći broj tinejdžera stupa u prve seksualne odnose pre 14. godine, a mnogi ne koriste zaštitu, što dovodi do povećanja rizičnih seksualnih ponašanja i polno prenosivih bolesti. Istraživanja pokazuju da je neophodno uvođenje seksualnog obrazovanja u škole kako bi se smanjili rizici od neželjenih trudnoća i seksualnih bolesti.

Tekst napisala Nevena Vrtulek

Projekat Media Took pruža mladima priliku da razvijaju kritički pristup prema medijima i postanu odgovorni kreatori sadržaja. Kroz edukaciju o društveno važnim temama kao što su vršnjačko nasilje, mentalno zdravlje, zloupotreba psihoaktivnih supstanci i zavisnost od kockanja, učesnici ne samo da stiču korisne veštine za budućnost, već i razvijaju sposobnost da postanu nosioci pozitivnih promena u društvu. U sklopu projekta snimljene su tri emisije.

Tekst koji je napisala Nevena Vrtulek nudi uvid u ključne izazove sa kojima se suočavaju mladi u Srbiji, kao i potrebu za zajedničkim naporima društva u prevenciji i rešavanju tih problema. Nevena će nastaviti pisanje tekstova na ovu temu, pružajući dodatne uvide i podršku mladima. Pozivamo vas da nas pratite na našem sajtu i budete u toku sa najnovijim informacijama i sadržajem koji je važan za vas!