Dve strane iste medalje

Povezanost mentalnog zdravlja i vršnjačkog nasilja tema je koja zahteva posebnu pažnju. Tokom projekta Media Took, organizovanog od strane Centra za edukaciju Scenovizija i sufinansiranog od Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose s verskim zajednicama, mladi su imali priliku da saznaju više o ovoj kompleksnoj vezi i njenom uticaju na društvo.

Razumevanje vršnjačkog nasilja

Vršnjačko nasilje, bilo da je fizičko, verbalno ili digitalno, ostavlja dugoročne posledice na mentalno zdravlje žrtava, ali i počinilaca. Nevena Vrtulek, novinarka Radio-televizije Vojvodine, podelila je svoja iskustva iz prakse i istakla da se problem nasilja često prenosi iz škole na društvene mreže, gde postaje još teže kontrolisati ga.

Posledice za mentalno zdravlje

Mladi koji trpe nasilje često se suočavaju sa osećajem izolacije, smanjenim samopouzdanjem i povećanim rizikom od depresije i anksioznosti. “Važno je pružiti mladima podršku kroz programe koji ih uče kako da prepoznaju nasilje, zaštite sebe i potraže pomoć,” rekla je psihološkinja Jelena Petrović Popović na jednom od predavanja.

Edukacija kao prevencija

Media Took se zalaže za osnaživanje mladih kroz medijsku pismenost i podizanje svesti o važnosti empatije i solidarnosti. Učesnici ovog projekta učili su kako da kroz novinarske formate osvetle teme kao što su vršnjačko nasilje i mentalno zdravlje. Njihove priče i video-prilozi služe kao primer kako mediji mogu biti moćan alat za društvene promene.

Objavljivanjem najboljih radova mladih novinara na portalu Scenovizija, cilj je motivisati širu zajednicu da se uključi u borbu protiv vršnjačkog nasilja i pružanje podrške mentalnom zdravlju. Projekat Media Took tako postaje platforma za podsticanje dijaloga i promenu percepcije ovih važnih tema.