Avokado postaje sve popularnija hrana poslednjih godina, jer ljudi mešaju kremasto voće u svoje smutije ili ga režu na kriške kao krem na tostu. Ovo zeleno voće postalo je glavna hrana u kuhinjama širom sveta i to sa dobrim razlogom. Avokado donosi razne zdravstvene beneficije i svestran je sastojak tokom pripreme obroka. Koristi se pre svega u čorbama i umacima. Puni su hranljivih sastojaka i mogu biti deo uravnotežene dijete. Ovo su četiri razloga zbog kojih  je avokado dobar za zdravlje.

Avokado je odličan izvor kalijuma

Porcija avokada od 100 grama sadrži 485 miligrama kalijuma, prema američkom Ministarstvu poljoprivrede. U poređenju banana ima 358 miligrama kalijuma na 100 grama.

Ovaj mineral pomaže u regulaciji funkcije nerava i premeštanju hranljivih sastojaka u ćelije dok odvaja otpad. Kalijum takođe deluje na borbu protiv visokog pritiska, prema Američkom udruženju za srce. Visok nivo natrijuma može povećati krvni pritisak, a kalijum omogućava da više natrijuma napusti naše telo kroz urin. To zauzvrat smanjuje naš krvni pritisak.

Prepuni su mononezasićenih masti

Mononezasićene masti su molekuli masti sa jednom nezasićenom vezom ugljenika, jednostavno rečeno to je nezasićena masnoća koja deluje na smanjenje LDL holesterola bez uticaja na dobar HDL holesterol.

Kada imate previše LDL holesterola on se stvrdne duž ivica arteririja i sužava ih. Ovo smanjuje protok krvi kroz arterije, što može prouzrokovati stvaranje krvnih ugrušaka i druge medicinske komplikacije.

Sadrži puno vlakana

Avokado ima skoro 7 grama vlakana na 100 grama. Hrana sa više vlakana ima tendenciju da vas drži duže sitim od hrane sa malo vlakana i zato je odličan za one koji žele da paze na svoju težinu.

Avokado je bogat folatima

Masno voće bogato je folatima, sa 81 mikrograma na 100 grama avokada. Folat je vitamin B važan za pravilno funkcionisanje mozga i zdravu trudnoću. Preporučuje se ženama u reproduktivnom dobu da imaju 400 mikrograma folata dnevno. Trudnice bi trebalo da povećaju unos na 600 mikrograma. Folat može da pomogne u sprečavanju urođenih mana naročito onih koje utiču na bebin mozak i kičmu tokom prvih nedelja trudnoće.

Kalorično je gust. Porcija avokada od 100 grama ima 160 kalorija.

Guacamole je popularno jelo napravljeno od avokada koje je lako napraviti i omiljeno je među mladima. Evo recepta:

Klasični recept za guacamole uvijek možete obogatiti omiljenim, sezonskim sastojcima. S obzirom da su tržnice pune mladog luka i špargli ovo je prolećna verzija guacamole-a. 

Sastojci: ½ vezice mladoga luka

½ vezice divljih špargle

½ ljutike sitno seckane

½ jalapeno papričice sitno seckane

5 kašičica seckanog korijandera

3 zrela avokada, sok 1 limuna, so

Postupak: Zagrejte tiganj na jakoj vatri,  ubacite mladi luk, šparglu i polovinu limuna (rezanom stranom prema dole). Pecite mladi luk i šparglu 2 minute sa svake strane dok ne poprime zlatno smeđu boju na krajevima. Limun pecite dok rubovi ne poprime crnu boju. Maknite sa ringle i ostavite da se sve ohladi. U međuvremenu očistite avokado: prepolovite ga uzdužno na pola, izvadite košticu i kašičicom izvadite mesnati deo. Pomešajte sitno seckanu ljutiku, jalapeno papričicu i korijander, dodajte očišćeni avokado i sve sastojke povežite gnječeći avokado s viljuškom. Bitno je da guacamole ima i veće i manje komade avokada tj. da smesa ne bude jednolična. Kada se mladi luk i špargla ohlade naseckajte ih, ubacite u guacamole i lagano povežite sve sastojke. Začinite solju i sokom grilovanog limuna (slanost i kiselost prilagodite po svom ukusu). 


Previous post Tri načina da jeftino provedete leto
Next post Letnja prestonica Budva